Σε ματς ακατάλληλο για καρδιακούς ισόπαλος ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ

Σ' ένα συναρπαστικό παιχνίδι με συγκλονιστικό φινάλε, Φίλιππος και Δούκας αναδείχθηκαν ισόπαλοι 26-26 στο Φιλίππειο Κλειστό Γυμναστήριο στη Βέροια, για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α1 κατηγορίας των ανδρών.

Οι Βεροιώτες προηγήθηκαν με 26-25 στο 59' και μάλιστα έβγαλαν και την άμυνα στη συνέχεια, όμως δεν αντέδρασαν σωστά στην πίεση των φιλοξενούμενων, οι οποίοι έκλεψαν την μπάλα και ισοφάρισαν σε 26-26.

Στην τελευταία τους επίθεση οι γηπεδούχοι έκαναν νέο λάθος και ο Δούκας έφυγε στην αντεπίθεση με τον Ζαμπούνη ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε.

Μόλις όμως έφτασε απέναντι από τον Μπουκοβίνα και ήταν έτοιμος να σουτάρει, η μπάλα γλίστρησε από τα χέρια του, χάνοντας μαζί και την ευκαιρία να χαρίσει μια σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

Πλέον και με 9 παιχνίδια να απομένουν μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, ο Φίλιππος απέχει 5 βαθμούς από την προνομιούχο τετράδα (οι ''ερυθρόλευκοι΄΄ έχουν 13 πόντους και ο Δούκας 18) και η αποστολή του γίνεται ολοένα και δυσκολότερη.

Αγωνιστικά το πρώτο μέρος ήταν μοιρασμένο με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 6-4 στο 10', οι παίκτες του Κρανάκη όμως απάντησαν και πέρασαν μπροστά με 6-7 στο 16'.

Στα επόμενα λεπτά η αναμέτρηση κύλησε στον ίδιο ρυθμό, με τους Βεροιώτες να είναι πιο αποτελεσματικοί λίγο πριν από το ημίχρονο και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με διαφορά δυο τερμάτων (16-14).

Στην επανάληψη οι παίκτες του Σεϊρεκίδη ξέφυγαν με 18-15 στο 35', όμως οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν το σκορ να πάρει μεγαλύτερη έκταση και ισοφάρισαν εκ νέου σε 20-20 στο 44'.

Μάλιστα κατάφεραν να ξεφύγουν και με 22-24 στο 53', όμως οι ''ερυθρόλευκοι'' με την σειρά τους ισοφάρισαν σε 25-25 στο 57'.

Ζούλφιτς έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 26-25 στο 59', οι οποίοι όμως έκαναν λάθος στη συνέχεια και έδωσαν την ευκαιρία στον Δούκα να φέρει και πάλι το ματς στα ίσα 26-26, είκοσι δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε.

Οι παίκτες του Φιλίππου έκαναν νέο λάθος στην επίθεση τους, δεν το πλήρωσαν όμως καθώς ο Ζαμπούνης έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του.

Έτσι οι δυο ομάδες πήραν από έναν βαθμό και δεν ξέρουν αν θα πρέπει να είναι χαρούμενοι ή λυπημένοι με την εξέλιξη που είχε ο αγώνας στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Πεντάλεπτα:  3-3, 6-4, 7-7, 10-10, 13-12, 16-14, 18-15, 19-18, 21-20, 22-22, 24-25, 26-26

Διαιτητές: Μπέτμαν-Χάσκης

Δίλεπτες: 7-4, Πέναλτι: 4/5-3/4

Κόκκινη: 42:58 Κόντης (τρία δίλεπτα- κρατήθηκε δελτίο)

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σεϊρεκίδης): Ζλατάνος, Μιχαηλίδης 3, Δομπρής 10, Δημοσθένους, Κουκουτσίδης, Ψωμιάδης, Χαραλαμπίδης, Κόντης, Τριανταφυλλίδης Α. 4, Μπουκοβίνας, Κύρτσιος, Βραζάλιτσα 2, Μπαλτατζής, Τριανταφυλλίδης Δ., Παπαδόπουλος, Ζούλφιτς 7.

ΔΟΥΚΑΣ (Κρανάκης): Μωραϊτης 1, Ζαμπούνης 5, Μανουσέλης, Μπραουδάκης, Αποστολίδης 2, Μπάρμπας, Ντούνης 4, Μπάγιος 1, Νταρσουλάντ, Αραπακόπουλος 1, Μυλωνάς 7, Τζηράς 5, Χουτόπουλος, Ντιντερέγκερ, Πολύζος.