Εκμηδενίστηκαν οι ελπίδες του ΦΙΛΙΠΠΟΥ για τα πλέι οφ

Με τον βαθμό της ισοπαλίας θα επιστρέψει από το Άργος ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ Βέροιας, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος απέναντι στον Διομήδη με σκορ 25-25, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α1 κατηγορίας των ανδρών.

Έτσι οι ''ερυθρόλευκοι'' έχασαν και τις τελευταίες τους ελπίδες ώστε να προλάβουν το τρένο των πλέι οφ και ουσιαστικά στα δυο εναπομείναντα παιχνίδια θα παλέψουν για να ολοκληρώσουν τις φετινές τους υποχρεώσεις όσο το δυνατόν με τον καλύτερο τρόπο.

Οι ''ερυθρόλευκοι'' ισοφάρισαν 20 δευτερόλεπτα πριν από την λήξη με τέρμα του Δομπρή, παρέμειναν αήττητοι στον δεύτερο γύρο, έχοντας 5 νίκες και 4 ισοπαλίες, οι απώλειες ωστόσο στο πρώτο μισό του πρωταθλήματος τους στέρησαν την δυνατότητα να εξασφαλίσουν ένα εισιτήριο για τα πλέι οφ.

Ο αγώνας ήταν κυριολεκτικά ντέρμπι με καμιά από τις δυο ομάδες να μην μπορεί να εξασφαλίσει ουσιαστική διαφορά στην διάρκεια της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-1 στο 5', με τους Βεροιώτες να περνάνε μπροστά με 3-4 στο 10'.

Χέρι-χέρι οι δυο αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τον ΦΙΛΙΠΠΟ να προηγείται 12-13.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Δημητρούλια πήραν προβάδισμα με 17-16 στο 40', οι ''ερυθρόλευκοι'' όμως με τον ισοφάρισαν σε 19-19 στο 45'.

Δραματικά τα τελευταία λεπτά με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, 23-23 στο 55'.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Διομήδης προηγήθηκε με 25-24 λίγα δευτερόλεπτα πριν από την λήξη της αναμέτρησης, οι παίκτες του Σεϊρεκίδη όμως με τέρμα του Δομπρή ισοφάρισαν σε 25-25.

Στην τελευταία τους επίθεση οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι, με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να μοιραστούν τους βαθμούς, τους ''λύκους'' να δείχνουν ευχαριστημένοι καθώς κρατούν στα χέρια τους την τύχη τους για την είσοδο τους στα πλέι οφ, ενώ οι Βεροιώτες παρά την προσπάθεια τους αποχαιρέτισαν τον αρχικό τους στόχο.

Πεντάλεπτα: 2-1, 3-4, 5-6, 7-8, 9-10, 12-13, 16-15, 17-16, 19-19, 22-22, 23-23, 25-25

Διαιτητές: Συρεπίσιος- Τόλιος

Δίλεπτες: 1-5, Πέναλτι: 0/0-4/5

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Αϊβαλιώτης, Ταουσάνης 1, Γιόσμου 2, Κρεμαστιώτης 1, Αργυρού Χ., Αργυρού Ι. 9, Μισαηλίδης 3, Παπαχρήστος, Τρουμπέτας 5, Χατζηκωνσταντίνου 1, Δάσκαλος 3, Ράντοβιτς, Τουνγκελίδης, Παπαντωνόπουλος, Μπακατσέλος.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σεϊρεκίδης): Αποστολίδης 2, Ζλατάνος, Μιχαηλίδης 1, Δομπρής 8, Δημοσθένους, Ψωμιάδης, Χαραλαμπίδης, Κόντης 7, Τριανταφυλλίδης Τ. 1, Μπουκοβίνας, Βραζάλιτσα 2, Μπαλτατζής, Κίρτσιος, Παπαδόπουλος 4, Ζούλτιτς.