Με νίκη έκλεισε τη σεζόν ο Ζαφειράκης Ν. – Επικράτησε 37-30 του Κιλκίς

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ζαφειράκης απέναντι στο Κικλίς και νίκησε εύκολα με 37-30, στο πλαίσιο της 18ης και τελευταίας αγωνιστικής που πρωταθλήματος χάντμπολ της Α2 κατηγορίας των ανδρών.

Οι Ναουσαίοι έχοντας καταπληκτική απόδοση πήραν από πολύ νωρίς τον έλεγχο και προηγήθηκαν με 4-1 στο 5' και 7-3 στο 10'. Στα επόμενα λεπτά και με την επιθετική τους γραμμή να είναι ασταμάτητη οι γηπεδούχοι εκτόξευσαν την διαφορά στα 13 τέρματα, 18-5 στο 20'.

Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Ζαφειράκη μπροστά 24-10. Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι με το κοινό στο ΔΑΚ Νάουσας να απολαμβάνει όμορφο χάντμπολ και τους παίκτες των Γιούπη-Πρωτογέρη να κρατάν εύκολα το μεγάλο τους προβάδισμα, 32-21 στο 45'.

Στα τελευταία λεπτά έριξαν ταχύτητα και οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία να μαζέψουν την έκταση της διαφοράς, με το τελικό 37-30 να αποτυπώνει πλήρως την κυριαρχία των γηπεδούχων στη συγκεκριμένη αναμέτρηση.

Έτσι ο Ζαφειράκης ολοκλήρωσε τις φετινές του υποχρεώσεις στην 6η θέση έχοντας 17 βαθμούς και ήδη σχεδιάζει τα πλάνα του για την επόμενη σεζόν. ΧΑΝΘ, Κέρκυρα, Δράμα και Αρχέλαος Κατερίνης είναι οι ομάδες που θα διεκδικήσουν την άνοδο τους στην Α1, μέσω των πλέι οφ, ενώ Ιωάννινα και Πολίχνη υποβιβάστηκαν.

Πεντάλεπτα: 4-1, 7-3, 11-4, 18-5, 21-8, 24-10, 28-14, 30-17, 32-21, 33-25, 35-27, 37-30

Διαιτητές: Κινατζίδης-Φωτακίδης

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ (Γιούπης-Πρωτογέρης): Βλάχος 5, Πετρίδης 6, Ρότζιος 3, Τζουβάρας 7, Κορωνάς Κ. 6, Αρβανιτίδης 6, Παντελίδης 4, Νικολαϊδης, Παπουτσής, Χαλάτσης, Βαδόλας, Γαλίτης, Γεωργακόπουλος, Ορφανίδης, Τσιαχτσίρας, Κορωνάς Θ.