Πέρασε άνετα από τη Δράμα ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ Β.

Επανεκκίνηση του πρωταθλήματος Handball Premier  με την 5η αγωνιστική, στην οποία ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ πέρασε άνετα από την Δράμα, νικώντας 18-29 τον τοπικό Χιλιώτη.

Ένα ξέσπασμα στο τελευταίο τέταρτο του ματς, ήταν αρκετο στον Φίλιππο για να περάσει νικηφόρα από την Δράμα. Οι Βεροιώτες είχαν τον έλεγχο του ματς και μετά το 45' ξέφυγαν και έφτασαν στο 19-29. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς.

Προηγήθηκαν με 6-3 στο 13’ αλλά ο Φίλιππος αντέδρασε, και με σερί 1-7 ισοφάρισε στο 22’ με τον Γρηγοριάδη (7-7) και πέρασε με 7-10 στο 25’ με γκολ του Σεϊρεκίδη. Στα τελευταία πέντε λεπτά του πρώτου μέρους, ο Φίλιππος συντήρησε το προβάδισμά του και έκλεισε το ημίχρονο με 10-12.

Παρά την πίεση της Δράμας, ο Φίλιππος διατήρησε το προβάδισμα και στο δεύτερο μέρος και στο 45’ προηγήθηκε με 17- 20 με γκολ του Σεϊρεκίδη. Από εκεί μετά ο Φίλιππος κυριάρχησε στο γήπεδο.

Στα επόμενα δέκα λεπτά, οι Βεροιώτες πέτυχαν ένα σερί 1-8 και ανέβασε την διαφορά στο δέκα γκολ (18-28) στο 54’. Έτσι έφυγαν από την Δράμα με μια άνετη επικράτηση.

Διαιτητές: Νάσκος, Χαρίτος

Πεντάλεπτα: 2-0, 5-2, 6-3, 7-6, 7-10, 10-12 (ημ) 13-14, 15-17, 17-20, 18-26, 18-28, 19-29.