Δεν μπόρεσε ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ και έχασε από τον Ολυμπιακό 32-27

Ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο ο Φίλιππος Βέροιας γνώρισε την ήττα από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό στον Πειραιά με 32-27, στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α1 κατηγορίας των ανδρών.

σό της αναμέτρησης και προηγήθηκαν με 14-17.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι άφησαν στα αποδυτήρια το κακό τους πρόσωπο και με εξαιρετική άμυνα γρήγορα αντέστρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση. Με εντυπωσιακό σερί 8-1 μόλις σε 11 λεπτά, μετέτρεψαν το 14-17 του ημιχρόνου σε 22-18 στο 41' και έβαλαν πλώρη για μια ακόμη νίκη. Παρά τις προσπάθειες των παικτών του Παυλίδη κράτησαν το προβάδισμα στα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα, έφτασαν στη νίκη με 32-27 και διατηρήθηκαν μόνοι πρώτοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Τον παλιό τους συμπαίκτη Γρηγόρη Σανίκη συνάντησαν οι παίκτες του Φιλίππου, που φέτος προσφέρει τις πολύτιμες υπηρεσίες του στον Ολυμπιακό. Πλέον οι Βεροιώτες στρέφουν την προσοχή τους στην σημαντική αναμέτρηση με αντίπαλο την ΑΕΚ το ερχόμενο Σάββατο στην έδρα τους.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 9ης αγωνιστικής, ο ΠΑΟΚ δεν άφησε περιθώρια στο Καματερό και επικράτησε εύκολα με 23-10, ενώ η ΑΕΚ πέρασε από τις Συκιές νικώντας τον Φοίβο με 19-30. Διομήδης και Δούκας δεν συνάντησαν δυσκολίες απέναντι σε Πανελλήνιο (15-31) και Δράμα (37-21) αντίστοιχα, ενώ στο πιο συναρπαστικό παιχνίδι της αγωνιστικής ΧΑΝΘ και Αερωπός Έδεσσας αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 21-21 στη Θεσσαλονίκη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Μετά το αρχικό 2-0 του Ολυμπιακού στο 5', οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να κερδίζουν τις μάχες στο παρκέ. Με τον Ζλατάνο να δείχνει σε καλή μέρα ''έτρεξαν'' σερί 0-4 και προηγήθηκαν με 2-4 στο 10'. Μάλιστα με καθαρό μυαλό στην επίθεση οι Βεροιώτες συνέχισαν να ελέγχουν το ματς, 4-7 στο 13', ενώ με τέρμα του Αρσενασβίλι ξέφυγαν με 5 τέρματα, 8-13 στο 23'. Ο Ολυμπιακός δεν είχε αντίδραση και απλά με σκόρερ τον Στούμπη μείωσε με 14-17 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος το πρώτο δεκάλεπτο αποδείχθηκε καταστροφικό για τον Φίλιππο. Με άσχημες επιλογές στην επίθεση και αρκετά λάθη στην άμυνα έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να επιστρέψουν στο ματς. Με σερί 8-1 οι πρωτοπόροι του πρωταθλήματος προηγήθηκαν με 22-18 στο 41' και ανέκτησαν την χαμένη τους αυτοπεποίθηση. Οι παίκτες του Παυλίδη προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ και μείωσαν σε 25-23 στο 47' με τον Αποστολίδη. Η αντεπίθεση τους ωστόσο δεν ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να κάνουν σωστή διαχείριση και να παίρνουν και πάλι διαφορά 4 τερμάτων, 27-23 στο 50'. Στα τελευταία λεπτά οι Πειραιώτες είχαν τον έλεγχο, δεν άφησαν τους παίκτες του Φιλίππου να πλησιάσουν περισσότερο και έφτασαν σε μια ακόμη νίκη με τελικό σκορ 32-27.

Πεντάλεπτα:  2-0, 3-4, 5-7, 8-11, 10-14, 14-17, 17-18, 21-18, 24-20, 27-23, 28-24, 32-27

Διαιτητές: Τσάκωνας-Παπαματθαίου

Δίλεπτες: 5-8, Πέναλτι: 7/9-2/3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Τσακνής, Π. Κωστακίδης 1, Κρητικός 1, Τζηράς 11, Καραμπουρνιώτης 2, Μισαηλίδης 1, Σκρόμπιτς, Στούμπης 5, Παπαδόπουλος, Κανδύλας 1, Σανίκης 5, Αλβανός 1, Παπαδιονυσίου 3, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης 1.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Παυλίδης): Ζλατάνος, Ζευγαρόπουλος 2, Τριανταφυλλίδης 1, Ρίζος, Τζιμπούλας 1, Ψωμιάδης, 3 , Χαραλαμπίδης 3, Σεϊρεκίδης 4, Φιλόσογλου, Θ. Κωστακίδης 5, Αποστολίδης 6, Γραμματικόπουλος, Κουκουτσίδης 1, Καλλιαρίδης, Αρσενασβίλι 1, Γρηγοριάδης 3.