''Ατσάλι'' ο Ζαφειράκης Ν. πέρασε με 30-28 από την Αλεξανδρούπολη

Χαρακτήρα σπουδαίας ομάδας έδειξε στην Αλεξανδρούπολη ο Ζαφειράκης και επιβλήθηκε απέναντι στους Κύκλωπες με 30-28, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α2 κατηγορίας των ανδρών.

Έτσι οι Ναουσαίοι συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα του πρωταθλήματος και δείχνουν πανέτοιμοι για το ντέρμπι κορυφής με αντίπαλο τον Φοίβο Συκεών, το ερχόμενο Σάββατο στην έδρα τους.

Κλειστό και γεμάτο δυνατές μονομαχίες το παιχνίδι στα πρώτα του λεπτά με τους φιλοξενούμενους να έχουν μικρό προβάδισμα, 6-7 στο 15'. Στον ίδιο ρυθμό κύλησε και η συνέχεια του πρώτου μέρους με τον Ζαφειράκη να βρίσκεται μπροστά με 13-15 στο ημίχρονο.

Ανάλογο το σκηνικό και στην επανάληψη με τους Ναουσαίους να μην μπορούν να ξεφύγουν και να προηγούνται μόλις με ένα γκολ διαφορά, 23-24 στο 50'. Βρήκαν σκορ στα επόμενα λεπτά οι γηπεδούχοι και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στον αγώνα, 27-26 στο 55', βάζοντας δύσκολα στους φιλοξενούμενους. Είχαν απάντηση όμως οι παίκτες του Δεληχρήστου στο τελευταίο πεντάλεπτο και με επιμέρους σκορ 1-4, έφτασαν στο τελικό 28-30, παίρνοντας παράλληλα μια σπουδαία και σημαντική νίκη.

Πεντάλεπτα: 2-3, 4-4, 6-7, 9-10, 10-12, 13-15, 16-17, 18-20, 20-22, 23-24, 27-26, 28-30

Διαιτητές: Σαπανίδης-Ηλιάδης

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ (Δεληχρήστος): Χατζηγεωργίου, Μπιλιούρης, Λένος, Διδασκάλου, Εμμανουηλίδης, Τζουβάρας, Πετρίδης, Κρέσης, Χατζηαγαπίου, Οικονόμου, Ατσίμοβιτς, Μπουμπουλέντρας, Δεληχρήστος, Βλάχος, Κουρουμλίδης, Τσαγκέρας.