Εκτύπωση αυτής της σελίδας
Ήττα σε ''νεκρό'' χρόνο για το ΦΙΛΙΠΠΟ 29-28 από τον Φαίακα στη Βέροια

Συγκλονιστικό παιχνίδι ανάμεσα σε Φίλιππο και Φαίακα Κέρκυρας στο Φιλίππειο κλειστό γυμναστήριο της Βέροιας, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν νικητές με 29-28, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α1 κατηγορίας των

Ελαφρώς καλύτεροι οι Φαίακες στο πρώτο μέρος, πήγαν με το υπέρ τους 17-15 στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη οι ''ερυθρόλευκοι'' δεν τα παράτησαν, ισοφάρισαν σε 28-28 και είχαν μάλιστα την ευκαιρία να πάρουν και το προβάδισμα. Δεν κατάφεραν ωστόσο να βρουν στόχο και στη συνέχεια ο Δελλής με τέρμα στην εκπνοή χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Πιο συγκεντρωμένοι μπήκαν στο παρκέ οι φιλοξενούμενοι με αποτέλεσμα να πάρουν το προβάδισμα με 3-6 στο 10'. Ο Φίλιππος σταδιακά άρχισε να βρίσκει κενά στην άμυνα του Φαίακα και με τέρμα του Τζωρτζίνη πλησίασε σε 7-8 στο 14'. Οι Κερκυραίοι και πάλι όμως είχαν απάντηση και με τον Δούγια, ανέβασαν εκ νέου την διαφορά στα τρία τέρματα, 12-15 στο 26'. Το ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους με μικρό προβάδισμα 15-17.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ο Δελλής έκανε το 18-22 στο 38' και έδωσε αέρα τεσσάρων τερμάτων στην ομάδα του. Μάλιστα με τον Χερουβείμ να κάνει το 22-27 στο 46' οι Φαίακες φάνηκε να καθαρίζουν το παιχνίδι. Οι ''ερυθρόλευκοι'' ωστόσο δεν τα παράτησαν και σταδιακά άρχισαν να κλείνουν την ψαλίδα της διαφοράς. Αρχικά με τον Καραγκιοζόπουλο έφτασαν σε απόσταση αναπνοής, κάνοντας το 26-27 στο 54', ενώ με τον Φιλόσογλου έφεραν το ματς στην ισοπαλία, 28-28 στο 58'. Στη συνέχεια ο Καλλιαρίδης απέκρουσε το πέναλτι του Δούγια, με τους γηπεδούχους να έχουν την ευκαιρία να περάσουν μπροστά. Δεν βρήκαν όμως στόχο και ο Δελλής ''σκότωσε'' το Φίλιππο στην τελευταία φάση του αγώνα, γράφοντας το 28-29, χαρίζοντας παράλληλα μια σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

Πεντάλεπτα: 2-2, 3-6, 7-9, 10-11, 11-14, 15-17, 17-20, 19-22, 21-26, 23-27, 26-27, 28-29

Διαιτητές: Νάσκος-Χαρίτσος

Δίλεπτες: 3-4, Πέναλτι: 1/1 - 1/2