Καλή εμφάνιση παρά την ήττα για τη Βέροια 2017

Θετικές εντυπώσεις άφησε η Βέροια 2017 απέναντι στον νταμπλούχο ΠΑΟΚ, από τον οποίο ηττήθηκε με 26-22 στο Φιλίππειο κλειστό γυμναστήριο, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α1 κατηγορίας των γυναικών.

Τα κορίτσια της Σταυρούλας Ψωμιάδου, μετά τη Νέα Ιωνία όπου έχασαν στις λεπτομέρειες, κοίταξαν στα μάτια και την καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος και άφησαν υποσχέσεις για το μέλλον.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενες πήραν τον έλεγχο και απέκτησαν μικρό προβάδισμα, 3-5 στο 10', χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να επιβάλουν το ρυθμό τους. Ανάλογη συνέχεια και στα επόμενα λεπτά, με τη Βέροια να μειώνει σε 8-10 στο 27', δυο αδράνειες στην άμυνα της όμως, έστειλαν τον ΠΑΟΚ στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +4 (8-12).

Με την έναρξη της επανάληψης η Τζούρισιτς ένιωσε ενοχλήσεις και έμεινε στον πάγκο για τις γηπεδούχες και η Χατζηπαρασίδου με τρία προσωπικά τέρματα έδωσε αέρα 6 γκολ στην ομάδα της, 9-15 στο 33'. Οι Βεροιώτισες δεν τα παράτησαν και πλησίασαν σε 16-20 στο 47'. Γρήγορα όμως οι φιλοξενούμενες με σερί 0-3, έφτασαν στο 16-23 στο 50' και ουσιαστικά τελείωσαν την υπόθεση νίκη.

Οι παίκτριες της Ψωμιάδου κατάφεραν στα τελευταία λεπτά να κατεβάσουν την διαφορά, το τελικό 22-26 σφράγισε τις προσπάθειες των δυο ομάδων και έδωσε το ζεστό χειροκρότημα του κοινού στα κορίτσια της Βέροιας για την όμορφη προσπάθεια τους. Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες η Γκάτζιου με 9 τέρματα, ενώ για τη Βέροια 2017 Ανθίτση και Καραχαρίση πέτυχαν από 5.

Πεντάλεπτα: 1-3, 3-5, 4-7, 6-9, 7-10, 8-12, 11-16, 13-18, 14-20, 16-23, 17-24, 22-26

Διαιτητές: Λινάρδος-Νικολαϊδης

Δίλεπτες: 3-1 , Πέναλτι: 0/2 - 2/5

ΒΕΡΟΙΑ 2017 (Ψωμιάδου): Τσαουσίδου 1, Τζούρισιτς 2, Καραμπατζάκη, Ανθίτση 5, Καραχαρίση 5, Μπασμά, Δελησάββα, Τσιτλακίδου, Γεωργιάδου, Χοτοκουρίδου, Βασιλειάδου 4, Μάστακα 3, Κερλίδη 2, Τηλαβερίδου.

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Παναγιωτίδου 1, Χατζηπαρασίδου 5, Μούρνου, Ματαρώνα, Καμπόιμ, Νίκολιτς, Φερφόλια 5, Κατσούνη, Ζήση, Κρίτζαλη, Γκάτζιου 9, Σαμολαδά 1, Ζυγούρα 5, Βαφειάδου, Μεντεσίδου.