Πρεμιέρα με το δεξί για τον Φέρωνα Βέροιας στο Βόλο

Με το δεξί μπήκε στην αγωνιστική δράση της νέας σεζόν η νεαρή ομάδα του Φέρωνα Βέροιας νικώντας στον Βόλο την ομώνυμη ομάδα με 33-26 για την Α2 ανδρών (β΄ όμιλος).

Ο Φέρωνας προηγήθηξε στο 5΄ 2-1 αλλά ο Βόλος με τον νεοαποκτηθέντα Μιμίκο και τον Μακρή να πετυχαίνουν απο δύο γκολ ο καθένας, πέρασε μπροστά στο σκορ στο 11΄ με 5-3 και στο 15:14 με 7-4.

Τα παιδιά του Τάσου Χατζηπαρασίδη με πιεστικές άμυνες που κέρδισαν πολλές μπάλλες απο τα λάθη των παικτών του Βόλου, κράτησαν την άμυνά τους για 10 περίπου λεπτά χωρίς γκολ και με σερί 6-0 (απο 6 διαφορετικούς σκορερ) ισοφάρισαν και προηγήθησαν στο 24:26 με 10-7.

Ο Βόλος σκόραρε με τον Λαζάρου απο το 15:14 στο 25΄ μειώνοντας 10-8 με το ημίχρονο να βρίσκει προηγούμενο τον Φέρωνα 14-12.

Στο β΄μέρος με το σκορ στο 18-15, στο 35΄ τραυματίστηκε ο Λαζάρου και απεχώρησε (είχε βάλει 2 γκολ στο β΄μέρος).

Ο Φέρωνας ήταν καλύτερος στο β΄ μέρος, ξέφυγε στο 47΄ με 23-18, αύξησε την διαφορά στο 51΄ 27-20 και πήρε την πρώτη νίκη του με 33-26.

Ξεχώρισαν απο τον Φέρωνα Κουκουτσίδης, Χατζηπαναγιωτίδης, Χρ.Ταπαντζης, Καμπάς, Μαυρίδης. Απο τον Φέρωνα όλοι όσοι έπαιξαν είχαν θετική συμμετοχή στην νίκη της πρεμιέρας.

Απο τον νεοφώτιστο στην Α2 Βόλο ξεχώρισαν Μιμίκος, Χιώτης, Γκαμώτσος, Μακρής Αντωνιάδης.

Πεντάλεπτα:1-2,3-3,7-5,7-8,8-1112-14 (ημ), 15-18,16-20,18-22,20-25,24-29,26-33.

Διαιτήτευσαν Πήτας-Πατιός.

ΒΟΛΟΣ (Ευγενία Πασσιά - Κρατήρας Διονύσης): Μετάνι, Χαλκιάς 2, Χιώτης 5, Μιχαλακόπουλος, Μιμίκος 9, Μακρής 4, Λαζάρου 2, Καλαποδάς, Ζαμάνης, Ελευθεριάδης, Γκαμώτσος, Δόκαλος, Αντωνιάδης 4.

ΦΕΡΩΝΑΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τάσος Χατζηπαρασίδης): Γκανέτσιος, Μπουγιάκας, Καμπάς, Χατζηπαναγιωτίδης 8, Κερλίδης 2, Τζωρτζίνης, Αλ.Ταπαντζής Βασιλειάδης 1, Αγερίδης, Φιλιππίδης , Χρ.Ταπαντζής 6, Μπαλτζής 3, Μαυρίδης 5, Στεφανόπουλος, Παπαδόπουλος, Κουκουτσίδης 8.

Δίλεπτα 1-4. Πέναλτι 4/6-0/2.