Ολοκληρώθηκε το ευρωπαϊκό ταξίδι του ΦΙΛΙΠΠΟΥ

Ανυπέρβλητο εμπόδιο η Γκόρνικ τον νίκησε δυο φορές με 30-17 και 15-20

Στην πόλη Ζάμπρζε της Πολωνίας σταμάτησε η φετινή ευρωπαϊκή πορεία του Φίλιππου Βέροιας. Οι ''ερυθρόλευκοι'' γνώρισαν ισάριθμες ήττες από την Γκόρνικ και ολοκλήρωσαν την παρουσία τους στον 2ο γύρο του EHF Cup. Οι Πολωνοί εμφανίστηκαν ανώτεροι και ως γηπεδούχοι επικράτησαν άνετα του Φιλίππου με 30-17 στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα το Σάββατο, ενώ την Κυριακή ως τυπικά φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τις νίκες τους με 15-20. Η πρόκριση κρίθηκε ουσιαστικά από το πρώτο παιχνίδι όπου η ομάδα της Γκόρνικ πήρε από νωρίς τον έλεγχο στο ματς και προηγήθηκε με 9-5 στο 12' και 14-9 στο 23'. Στα τελευταία λεπτά πριν την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν και πήγαν στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ με 4 τέρματα (16-12). Στην επανάληψη οι παίκτες του Στέλιου Σεϊρεκίδη παρουσιάστηκαν χωρίς φρεσκάδα, με αποτέλεσμα οι Πολωνοί να ξεφύγουν με 21-13 στο 40'. Οι ''ερυθρόλευκοι'' έδειχναν ανήμποροι και χωρίς λύσεις στην επίθεση, έτσι οι γηπεδούχοι ανέβαζαν συνεχώς την διαφορά και προηγήθηκαν με 26-15 στο 50'. Το τελικό 30-17 ήρθε απόλυτα φυσιολογικά και πλέον ο Φίλιππος χρειαζόταν ένα θαύμα το απόγευμα της Κυριακής για να περάσει στον επόμενο γύρο. Η μοίρα του ωστόσο δεν άλλαξε ούτε στην χτεσινή αναμέτρηση. Οι Πολωνοί ήταν και πάλι καλύτεροι και προηγήθηκαν με 3-9 στο 16' και 5-13 στο 25'. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 8-16 και ''έσβησε'' τις ελάχιστες ελπίδες του Φιλίππου για πρόκριση. Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με τους παίκτες του Σεϊρεκίδη να μειώνουν με σερί 5-0 σε 13-16 στο 48'. Η Γκόρνικ όμως δεν φάνηκε διατεθειμένη να γνωρίσει μια ανώδυνη ήττα και παίζοντας όσο χρειάστηκε κράτησε την διαφορά και ολοκλήρωσε τον αγώνα με νίκη 15-20, παίρνοντας παράλληλα και το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Πλέον οι Βεροιώτες στρέφουν την προσοχή τους στις εγχώριες διοργανώσεις, αρχής γενομένης από τον αγώνα με αντίπαλο τον Φοίβο Συκεών το ερχόμενο Σάββατο στην Θεσσαλονίκη.

ΓΚΟΡΝΙΚ-ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 30-17

Πεντάλεπτα: 2-0, 6-4, 9-5, 12-9, 14-9, 16-12, 18-12, 21-13, 23-15, 26-15, 27-17, 30-17

Διαιτητές: Χάγιεκ-Μάχο (Τσεχία)

Δίλεπτες: 4/6, Πέναλτι: 4/5  - 2/3

Κόκκινη: 45' Βραζάλιτσα

ΓΚΟΡΝΙΚ: Τόμαζακ 5, Κρίνσκι 5, Ντακό 7, Άνταμζεκ 3, Νιντόσπιαλ 3, Γκλίνσκι 2, Σλάιστερς 1, Κομέσκι, Γκαλία, Γκρόμικο 1, Λουκάφσκι, Μπούσκου 2, Φαφάρα 1, Σκιγκάι, Πλούζικ, Κίκι.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σεϊρεκίδης): Κωστακίδης 5, Δομπρής 3, Παπαδόπουλος 4, Νικολαϊδης 2, Κόντης 3, Ζλατάνος, Ψωμιάδης, Αρβανιτίδης, Μιχαηλίδης, Χαραλαμπίδης, Μπουκοβίνας, Αποστολίδης, Βραζάλιτσα, Μπαλτατσής.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ-ΓΚΟΡΝΙΚ 15-20

Δίλεπτες: 2/3, Πέναλτι: 2/2  - 2/2

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σεϊρεκίδης): Κωστακίδης 1, Δομπρής 3, Παπαδόπουλος, Νικολαϊδης, Κόντης 1, Ζλατάνος, Ψωμιάδης, Αρβανιτίδης, Μιχαηλίδης, Χαραλαμπίδης, Μπουκοβίνας, Αποστολίδης, Βραζάλιτσα 6, Μπαλτατσής 2, Τριανταφυλλίδης 2.

ΓΚΟΡΝΙΚ: Τόμαζακ 1, Κρίνσκι, Ντακό, Άνταμζεκ, Νιντόσπιαλ 1, Γκλίνσκι 1, Σλάιστερς 1, Κομέσκι, Γκαλία, Γκρόμικο 1, Λουκάφσκι 2, Μπούσκου 4, Φαφάρα 5, Σκιγκάι 3, Πλούζικ 1, Κίκι.