Β' ΕΠΣΗ: Το πανόραμα της 16ης αγωνιστικής (φωτο)

Δείτε με μια ματιά όλα όσα έγιναν στα παιχνίδια της 16ης αγωνιστικής της Β' ΕΠΣΗ, όπως τα παρουσίασε η εφημερίδα "ΚΕΡΚΙΔΑ".

Ισόπαλα τα δυο ντέρμπι στον Α’ όμιλο

Ισόπαλα, με το ίδιο σκορ (1-1) έληξαν τα δυο ντέρμπι του Α’ ομίλου. Στο ντέρμπι των πρωτοπόρων, το Παλαιοχώρι παραχώρησε ισοπαλία στην Αλεξάνδρεια. Στην Καψόχωρα, το Βρυσάκι με γκολ στην εκπνοή πήρε τον βαθμό από την τοπική ομάδα. Στα άλλα δυο ματς, η Καβάσιλα κέρδισε την Λυκογιάννη με 4-1 και τα Ασώματα την Κυψέλη με 4-0.

Βοηθοί: Χαλατζούκας, Ασβεστάρας

ΚΑΨΟΧΩΡΑ: Βρετός, Κίτσας Α., Μουρατίδης (70’ Ταραπόσος), ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ, Όμπιντικ, ΜΠΕΚΤΑΣ, Μάρκου (75’ Μαρτζέλος Γ), Τόζογλου, ΜΗΤΣΙΩΤΗΣ, Ζωγράφος Σ (66’ Χασάνογλου), Ζωγράφος Γ.

ΒΡΥΣΑΚΙ: Θεοδώρου Κ., Βασιλείου Ηλ., ΜΠΟΥΚΛΑΣ Γ. Αν., Κίτσας Ε., Ευαγγέλου (46’ Μπουκλάς Γ. Αλ., ΚΙΤΣΑΣ Λ., ΤΖΕΠΗΣ Χ., Μαρτζέλος Στ. (52’ Τζέπης Γ.), Χασάν, ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ Κ. (74’ Κίτσας Δ.), Κίτσας Κ.

ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ

Δυνατό παιχνίδι με λίγες φάσεις στις δυο περιοχές. Η Καψόχωρα άνοιξε το σκορ στο ημίωρο και κράτησε μέχρι το 90’ το προβάδισμά της. Το Βρυσάκι όμως, παρότι μετά το 71’ έπαιζε με 10 παίκτης (αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο τερματοφύλακας Θεοδώρου), βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και έφτασε στο 1-1. Το Βρυσάκι είχε και δοκάρι στο 23’ με τον Κώστα Κίτσα. Σε γενικές γραμμές δίκαιη η ισοπαλία

ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ

ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙ – ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ 1-1

Σκόρερ: 36’ Ανδρίτσος 1-0, 45’ Κοντογιάννης 1-1

Διαιτητής: Καραντώνης

Βοηθοί: Καραγκιοζόπουλος, Μπογιατζόγλου

ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙ: Μουσκεφτάρας, Νικολόπουλος, Ταμπουράς, ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ, Παντόπουλος, Γκίτσας, ΑΝΔΡΙΤΣΟΣ, Παπαδόπουλος Θ., Μιχαηλίδης, Νεστορόπουλος, Παπαδόπουλος (65’ Πλέσκας)

ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ: ΚΑΡΥΩΤΗΣ, Κίτσας Β. (46’ Γατόπουλος), Κούκλας Π. (46’ Ναλμπανίδης, 70’ Μάντζης), Ματράκας, ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ, Κίτσας Λ., ΠΙΠΙΛΙΑΡΗΣ, Κούκλας Α., Πιπιλιαρίδης, Κούκλας Β. (89’ Μαυραγγελίδης), Κοντογιάννης (91’ Παναγιωτίδης).

Ισόπαλο έληξε το ντέρμπι στο Παλαιοχώρι. Οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες ευκαιρίες και άνοιξαν το σκορ λίγο μετά το ημίωρο αλλά δεν κράτησαν πολύ το προβάδισμά τους. Η Αλεξάνδρεια ισοφάρισε λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου και κράτησε το 1-1 στο δεύτερο μέρος.

ΜΑΚΗΣ ΣΑΠΟΥΝΟΠΟΥΛΟΣ

ΚΑΒΑΣΙΛΑ – ΛΥΚΟΓΙΑΝΝΗ 4-1

Σκόρερ: 30’ Παπαδόπουλος 0-1, 50’ & 65’ Βουλγαράκης 2-1, 70’ Ντινόπουλος 3-1, 90’ Ισλάμι

Διαιτητής: Μαυρίδης

Βοηθοί: Ζουρνατζίδης, Μητρόπουλος

ΚΑΒΑΣΙΛΑ: Αποστολίδης, Πάτρας Ρ. (80’ Τσίπης), Τσιάμπας Κ., ΜΥΛΩΝΑΣ Α., ΝΤΙΝΟΠΟΥΛΟΣ, Τσιάμπας  Τ., ΒΟΥΛΓΑΡΑΚΗΣ, Μούζι, Πάτρας Κ. (86’ Πάτρας Γ), Τεντσογλίδης, Μυλωνάς (46’ Ισλάμι).

ΛΥΚΟΓΙΑΝΝΗ: Σάρκα, Κούχια, Παγγούρας, Παυλίδης (61’ Μήτογλου), ΚΑΛΑΙΤΖΙΔΗΣ, Μανιόπουλος, Βοργιατζίδης, ΚΟΥΛΟΥΣΗΣ, Σακαλής Μ. (58’ Τσιφλίδης), Σακαλής Α., Παπαδόπουλος (77’ Κικίδης).

Η Λυκογιάννη αιφνιδίασε την Καβάσιλα στο πρώτο μέρος. Άνοιξε το σκορ στο ημίωρο και διατήρησε μέχρι την ανάπαυλα το προβάδισμά της. Στο δεύτερο μέρος όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν νωρίς και στην συνέχεια σημείωσαν άλλα τρία τέρματα.

ΑΣΩΜΑΤΑ – ΚΥΨΕΛΗ 4-0

Σκόρερ: 44’ & 73’ Καλπακίδης, 62’ & 85’ Σερασκιέρης Χ

Διαιτητής: Ρηγόπουλος

Βοηθοί: Λιόλιος, Τσίτσης

ΑΣΩΜΑΤΑ: Τσιώμος, Παρασκευαΐδης (71’ Χατζηπαρασίδης), ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΣ, Σερασκιέρης Π, Μπαλτζής, Χειμωνόπουλος, ΣΕΡΑΣΚΙΕΡΗΣ Χ., Γεωργιάδης, ΚΑΛΠΑΚΙΔΗΣ, Χρυσόπουλος, Πολιτίδης.

ΚΥΨΕΛΗ: Γιδαρόπουλος, Τάτα, Ζησιόπουλος Θεοδ., Λέσι, Παναπακίδης, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ, Ζησιόπουλος Θωμ., ΚΙΤΣΑ, Μπόσκος, Αποστολόπουλος, Κοκοφτόπουλος (46’ Κοκοφτόπουλος).

Στο δεύτερο μέρος κρίθηκε το παιχνίδι στα Ασώματα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ λίγο πριν το ημίχρονο, όμως σημείωσαν άλλα τρία τέρματα στο δεύτερο 45λεπτο και πήραν μια άνετη νίκη.

Νίκες για τους πρωτοπόρους του β’ ομίλου

Με νίκες προχώρησαν την Κυριακή οι πρωτοπόροι του β’ ομίλου. Τα Λευκάδια κέρδισαν με 7-1 τον Τρίλοφο, ο Άγιος Γεώργιος επικράτησε με 0-5 στην Ραχιά της ΑΕΠ, η Επισκοπή κέρδισε με 2-0 την Ράχη και το Ζεβροχώρι επικράτησε με 0-3 της Πατρίδας.

Βοηθοί: Κωστογλίδης, Κιρμανίδης

ΑΕΠ: Παναγιωτούλας, Κουκλανιώτης, Ακριβόπουλος (65’ Βαφειάδης), Μωυσίδης, ΧΟΛΕΒΑΣ (65’ Χονδροματίδης), Κολμπουτσάι (75’ Πέτκος), Μουρατίδης (75’ Πετρομελίδης), ΚΟΥΤΣΑΝΤΑΣ, Παπαγεωργόπουλος, Σιδηρόπουλος, Τσαρτιλίδης (75’ Βόλτης).

ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ: Κωνσταντινίδης, Τουλουμτζής, ΛΙΑΤΣΟΣ, Ορφανίδης, Στολτίδης, Ντρίζι, Σαντίνι (65’ Σπυριδωνίδης), ΓΚΟΥΡΓΚΟΥΤΑΣ, Καριπίδης (65’ Φουρκιώτης), Τσιότσιος, ΣΑΡΚΑΤΖΗΣ.

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Αγίου Γεωργίου από την Ραχιά. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 0-2 στο πρώτο μέρος και διεύρυναν το προβάδισμά τους στο δεύτερο ημίχρονο με άλλα τρία τέρματα.

ΛΕΥΚΑΔΙΑ – ΤΡΙΛΟΦΟΣ 7-1

Σκόρερ: 12’ Αμανατίδης Σ 1-0, 30’ Πατσιαβούρας 2-0, 48’ & 72’ Αμανατίδης Σ 4-0, 77’ Πατσιαβούρας 5-0, 79’ Τάνης 6-0, 84’ Ακριβόπουλος 6-1, 89’ Πατσιαβούρας 7-1

Διαιτητής: Γκαλαΐτσης

Βοηθοί: Γκόγκος, Πιπερίδης

ΛΕΥΚΑΔΙΑ: Κασαπίδης, Κοσμάς, Σκαρλάτος (58’ Τσιμενίδης), Τουγγελίδης (74’ Αμανατίδης Β), Τάνης, ΜΙΣΑΗΛΙΔΗΣ Π., Δημητρούσης, ΑΜΑΝΑΤΙΔΗΣ  Σ, ΠΑΤΣΙΑΒΟΥΡΑΣ, Ραφαήλ (58’ Δρενοβιάδης), Καϊσίδης.

ΤΡΙΛΟΦΟΣ: Φύκατας, Παπαδόπουλος Α, Μίχος, Καρανάτσιος, Παπαδόπουλος Ε., Πιτούλιας (46’ Δημητριάδης), Τσιτινίδης, Πριμίδης, Ακριβόπουλος, Παπαδόπουλος Δ (72’ Καμπίσιος), Πετεινάρης (61’ Σπυριδόπουλος).

Άνετη ήταν η επικράτηση των Λευκαδίων την Κυριακή με αντίπαλο τον Τρίλοφο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 στο πρώτο μέρος και σημείωσαν άλλα πέντε γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.

ΠΑΤΡΙΔΑ – ΖΕΡΒΟΧΩΡΙ 0-3

Σκόρερ: 18’ Γαϊτανίδης Χ., 25’ Τηλκερίδης, 48’ Ντάτσης

Διαιτητής: Κελεσίδης

Βοηθοί: Μπέκας, Χρυσάνης

ΠΑΤΡΙΔΑ: Λίκα, ΚΩΤΕΛΗΣ, Μπεκιαρίδης (80’ Βόλκος), Παπαδόπουλος (65’ Κρεμλίδης), ΣΑΙΠΙ, ΜΩΥΣΙΔΗΣ, ΤΣΟΥΛΧΑΙ, Σιδηρόπουλος, Ορφανίδης, Τούσα, Χάκα (80’ Οργιανέλης)

ΖΕΡΒΟΧΩΡΙ: Γαϊτανίδης Γ., Διαμαντίδης, ΓΑΙΤΑΝΙΔΗΣ Α., Πρόιος, Κολοκοτρώνης, ΓΑΙΤΑΝΙΔΗΣ Φ., Μπάμπος (75’ Μήτρου), Τηλκερίδης (65’ Γαϊτανίδης), Μουρατίδης (75’ Κεχαΐδης), ΝΤΑΤΣΗΣ (85’ Τηλκερίδης Δ), ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ (75’ Μερόκος).

Με νίκη έφυγε από την Πατρίδα το Ζερβοχώρι. Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν δυο γκολ στο πρώτο 25λεπτο και διατήρησαν το προβάδισμά τους στο πρώτο μέρος. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου σημείωσαν και τρίτο γκολ και «σφράγισαν» τη νίκη τους.

ΕΠΙΣΚΟΠΗ – ΡΑΧΗ 2-0

Σκόρερ: 72’ Ορφανίδης, 75’ Δήμου Β.

Διαιτητής: Νησελίτης

Βοηθοί: Γκόγκας, Παπαντώνης

ΕΠΙΣΚΟΠΗ: Κερμανίδης, Αγιάζι (62’ Παραστατίδης), ΜΟΥΖΑΚΙ, ΤΣΙΜΠΡΑΚΟΥ, Χατζηιωαννίδης, Δήμου Β (86’ Χαραλαμπίδης), Χαλντέντα (46’ Δήμου Ι), Ιωαννίδης (80’ Δημητρίου), Στυλιανού (86’ Καρυπίδης Μ), ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ, Καρυπίδης Α.

ΡΑΧΗ: Παπαδόπουλος, Σταυριανίδης, ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ, Σιδηρόπουλος, ΠΑΡΜΑΚΑΣ, ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ, Δαμιανίδης, Βελλιάδης, Παναγιωτίδης, Γκίτσιος, Ζούρας.

Στο δεύτερο μέρος έκαμψε την αντίσταση της Ραχιάς η Επισκοπή. Μετά από ένα πρώτο μέρος χωρίς γκολ, οι γηπεδούχοι βρήκαν δυο φορές τον δρόμο προς τα δίχτυα και κέρδισαν την Ραχιά που παρατάχθηκε στο ματς με ελλείψεις.

Δείτε παρακάτω φωτογραφίες από το ματς Πατρίδας - Ζερβοχωρίου...