• Διαβάστηκε 931 φορές

Έπεσε από την πρώτη θέση η ΒΕΡΟΙΑ - Η ταυτότητα της 8ης αγωνιστικής

Αλλαγή… φρουράς στην κορυφή του Βορείου ομίλου σηματοδότησε η 8η αγωνιστική της Super League 2.

Η Ξάνθη, χάρη σε γκολ του Γκινσάρι μόλις στο 2΄, νίκησε 1-0 στη Θεσσαλονίκη τον ΠΑΟΚ Β΄ (οι «ακρίτες» έχασαν μάλιστα και πέναλτι με τον Ιμπραϊμι) και ανέβηκε στην πρώτη θέση, εκμεταλλευόμενη την ισοπαλία της ΒΕΡΟΙΑΣ με τον Ολυμπιακό Β΄ στο «χωράφι» της Καισαριανής. Μάλιστα, η «βασίλισσα του βορρά» κινδύνεψε με την πρώτη φετινή της ήττα, αν και με βάση την εικόνα και και τις ευκαιρίες που έχασε, άξιζε τη νίκη, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με τον Βοϊλη στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου, αλλά ο Φοφανά, που σκοράρει σαν αλλαγή για Τρίτη συνεχόμενη φορά, στο 90΄ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Η Αναγέννηση Καρδίτσας απέσπασε ισοπαλία 0-0 από την ΑΕΛ στο Αλκαζάρ και παραμένει στην τρίτη θέση, ενώ ο Πανσερραϊκός επικράτησε 2-0 του Ηρακλή με δύο γκολ του Κανίς και τον υποχρέωσε στην πρώτη ήττα του (ο «Γηραιός» μετρούσε ως τώρα μία νίκη και έξι ισοπαλίες). Με γκολ του Κουσκουνά στις καθυστερήσεις, τα Τρίκαλα νίκησαν 1-0 τον Πιερικό και «ανέπνευσαν» βαθμολογικά, ο Θεσπρωτός πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Ολυμπιακού Βόλου (1-0), ενώ το πρώτο του φετινό «τρίποντο» πανηγύρισε ο Απόλλων Πόντου, επικρατώντας στη Φιλιππούπολη 2-0 του Απόλλωνα Λάρισας.