Το πανόραμα της 6ης αγωνιστικής στην Β' ΕΠΣΗ
Ο ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ ΑΤΛΑΣ ΖΕΡΒΟΧΩΡΙΟΥ

Άλλη μια νίκη σημείωσε το Ζερβοχώρι που οδηγεί την κούρσα της Β’ κατηγορίας της ΕΠΣ Ημαθίας, μετά την ολοκλήρωση της 6ης αγωνιστικής.

Επικράτησε με 0-3 του Άχθου Αρούρη και αποσπάστηκε τρεις βαθμούς από τους διώκτες του μετά την ισοπαλία στο Πατρίδα – Καβάσιλα (1-1). Στην δεύτερη θέση βρέθηκε και η Επισκοπή που κέρδισε στη Νάουσα τον Αχιλλέα με 1-4.

Στα άλλα ματς, ο Ολυμπιακός Νάουσας κέρδισε στην Βεργίνα με 2-3, η Καψόχωρα επικράτησε της ΑΕΠ με 4-1 και η Ράχη κέρδισε την Λυκογιάννη με 2-1.

ΚΑΨΟΧΩΡΑ – ΑΕΠ 4-1

Σκόρερ: 30’ Καλαμιώτης 1-0, 36’ Παπαγεωργόπουλος 1-1, 47’ Τζέπης Β. 2-1, 50’ Τζέπης Χ. 3-1, 86’ Καλαμιώτης 4-1

Διαιτητής: Παζαρτζικλής

Βοηθοί: Αργυρίου, Μουρατίδης

ΚΑΨΟΧΩΡΑ: Γκατζούφας, Μουρατίδης, Στεργιούδης (46’ Μουσενίκας), Μάρκος (67’ Τζέπης Ν.), Ζωγράφος, Όμπιντικ (46’ Μπουκλάς), Τζέπης Β, Στεργιόπουλος (60’ Μαρτσέλος), Τζέπης Χρ., Παπαδόπουλος (46’ Βασιλείου), Καλαμιώτης.

ΑΕΠ: Σιουκιούρογλου, Κουκλανιώτης, Χολέβας, Μωυσίδης, Κολμπουτσάι, Καραγιάννης, Παπαγεωργόπουλος, Πετρομελίδης, Βαφειάδης (88’ Χατζηαντωνίου), Κουπαντζάς, Παπαδόπουλος (70’ Παναγιώτου).

ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ

Το πρώτο μέρος ήταν ισόπαλο. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο ημίωρο αλλά γρήγορα η ΑΕΠ ισοφάρισε. Στο δεύτερο μέρος, στα πρώτα λεπτά η Καψόχωρα σημείωσε δυο γκολ και πήρε το πάνω χέρι. Οι γηπεδούχοι συντήρησαν το προβάδισμά τους και στο τελευταίο δεκάλεπτο σημείωσαν ένα γκολ ακόμη.

ΜΑΚΗΣ ΣΑΠΟΥΝΟΠΟΥΛΟΣ

ΒΕΡΓΙΝΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Ν 2-3

Σκόρερ: 16’ Ρούσι 1-0, 21’ Χαρατσίδης 1-1, 28’ Μανωλόπουλος 2-1, 32’ Σύρκος 2-2, 80’ Νικόλοφ 2-3

Διαιτητής: Γκόγκας

Βοηθοί: Νησελίτης, Ζαχαριάδης

ΒΕΡΓΙΝΑ: Ιωαννίδης, Δελτσίδης (60’ Λιλιόπουλος Α), Κατσαβός, Αηδονίδης, Τσιρέλης, Ρούσι, Ντόβας, Μπλούκας, Πεκιαρίδης (64’ Ιωαννίδης), Μανωλόπουλος, Λιλιόπουλος Θ. (60’ Παπαδόπουλος)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Ν.:  Αντιφάκος, Σαράφης, Μπλιάτκας, Μήτσικας Α., Σύρκος (74’ Μάινος), Μήτσικας, Νικόλοφ (90’ Στογιάννος), Βαρβέρης (74’ Μπλιάτκας Ι), Χαρατσίδης, Σεπιτάνος Μ. (80’ Σεπιτάνος Κ), Φερλαχίδης.

Ντέρμπι με πολλά γκολ στην Βεργίνα. Από δυο τέρματα σημείωσαν οι δυο ομάδες στο πρώτο μέρος και έμειναν δίπλα – δίπλα στο σκορ. Στο δεύτερο μέρος έψαξαν και οι δυο το γκολ αλλά ο Ολυμπιακός Νάουσας ήταν αυτός που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και πήρε τη νίκη.

ΡΑΧΗ – ΛΥΚΟΓΙΑΝΝΗ 2-1

Σκόρερ: 12’ Κανδυλίδης 1-0, 30’ Σακαλής Μ. 1-1, 70’ Σιδηρόπουλος 2-1

Διαιτητής:  Γκαλαΐτσης

Βοηθοί: Πιπερίδης, Χαραλαμπίδης

ΡΑΧΗ: Παπαδόπουλος, Μεντανίδης, Πατάκης, Σιδηρόπουλος, Βόλτης (85’ Παπαδόπουλος), Γκουργκούτας (75’ Βελιάδης), Κανδυλίδης, Παρμάκας, Τόκας, Γκανιός, Σταυριανίδης (90’ Λιλιόπουλος).

ΛΥΚΟΓΙΑΝΝΗ: Παντέλη, Μαραντίδης, Θεοδώρου, Κουτσούκης (46’ Μεντεμετζόγλου), Μπάλμι, Σωτηρίου, Σακαλής Α., Μάρκου, Κουλούσης, Σακαλής Μ., Κοτσαγκόγκος.

Στο πρώτο μέρος οι δυο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν νωρίς το σκορ αλλά η Λυκογιάννη ισοφάρισε στο ημίωρο. Στο δεύτερο μέρος, οι δυο ομάδες έψαξαν το γκολ. Η Ράχη στα μισά του ημιχρόνου βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα για δεύτερη φορά και συντήρησε το προβάδισμά της μέχρι το τέλος.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ – ΕΠΙΣΚΟΠΗ 1-4

Σκόρερ: 16’ Δήμου Β 0-1, 30’ Μπράτσης 1-1, 58’ Χαλντέντα 1-2, 68’ Καρυπίδης 1-3, 87’ Αγιάζι 1-4

Διαιτητής:  Μαλούτας

Βοηθοί: Βαλκάνος, Γκόγκος

ΑΧΙΛΛΕΑΣ: Ζήρας, Μπράτσης, Παρηγορίδης, Παπαδής (76’ Τράιος), Βαρθολομαίος, Αλατσίδης (73’ Εξαρχόπουλος), Καρούτσος, Γκογκόπουλος (60’ Γκότσης), Καντερίσκας (76’ Μάκης), Κακούδης, Γαλανός.

ΕΠΙΣΚΟΠΗ: Κερμανίδης, Χατζηιωαννίδης (85’ Χαραλαμπίδης), Τσιμπράκου, Μωυσίδης, Ιωαννίδης Θ (71’ Καμπίδης), Δήμου, Χαλντέντα (67’ Ιωαννίδης Κ), Ορφανίδης, Δήμου Β, Στυλιανού, Καρυπίδης (85’ Αγιάζι).

Στο πρώτο ημίχρονο οι δυο ομάδες έμειναν στο 1-1. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο τέταρτο και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο ημίωρο. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η Επισκοπή ήταν πιο παραγωγική. Σημείωσε άλλα τρία γκολ και έφτασε στη νίκη.

ΑΧΘΟΣ ΑΡΟΥΡΗΣ – ΖΕΡΒΟΧΩΡΙ 0-3

Σκόρερ: 2’ Λούρης, 50’ & 53’ Τηλκερίδης Π

Διαιτητής: Γιαγκιτζόγλου

Βοηθοί: Χαλατζιούκας, Ασβεστάρας

ΑΧΘΟΣ ΑΡΟΥΡΗΣ: Μυλωνάς, Τσέος, Ράπτης (46’ Κουβατσίδης), Στριμπίνος, Μεταλλίδης (63’ Κοτζαχρήστος), Πελεκίδης (75’ Χερίδης), Σιμόνι, Στριμπίνος, Βύζας, Λιόβας (63’ Καραγιάννης), Ματελόπουλος (75’ Πύρκας).

ΖΕΡΒΟΧΩΡΙ: Γαϊτανίδης, Πρόιος, Παντζαρτζίδης, Γαϊτανίδης Α. (65’ Γαϊτανίδης Γ), Κεχαΐδης, Χαραλαμπίδης (65’ Χατζηγεωργίου), Ματέλιου, Τηλκερίδης Π (68’ Φωτιάδης), Σκαρλάτος, Τηλκερίδης Δ (68’ Παπαδόπουλος), Λούρης.

Η πρωτοπόρος ομάδα του Ζερβοχωρίου άνοιξε στο ξεκίνημα του ματς το σκορ και παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων, συντήρησε το 0-1 μέχρι την ανάπαυλα. Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν δυο γρήγορα γκολ και εξασφάλισαν τη νίκη.

ΠΑΤΡΙΔΑ – ΚΑΒΑΣΙΛΑ 1-1

Σκόρερ: 43’ Καλαϊτζίδης 1-1, 65’ Ισλάμι 1-1

Διαιτητής: Μαυρίδης

Βοηθοί: Χριστοδούλου, Τσίτσης

ΠΑΤΡΙΔΑ: Λίκα, Σαΐπι, Τσουλχάι, Μωυσίδης (88’ Ορφανίδης Δ), Κρεμλίδης, Κώτελης, Καλαϊτζίδης,Λέκα (46’ Εριόν), Παπαδόπουλος, Καλαϊτζίδης Ν. (88’ Σιδηρόπουλος Ν), Καλαϊτζίδης Λ.

ΚΑΒΑΣΙΛΑ: Αποστολίδης, Τεντσογλίδης, Πάτρας Κ., Πάτρας Ρ. (33’ Μπρινιάς), Τσορακλίδης, Ασλάνογλου (76’ Καρατάσιος), Νούζι (76’ Ντινόπουλος), Ισλάμι, Γατόπουλος, Κίτσας, Μαργαρίτης.

Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι της Πατρίδας. Οι γηπεδούχοι πριν το ημίχρονο πήραν το προβάδισμα στο σκορ και πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 1-0. Στο δεύτερο μέρος όμως η Καβάσιλα έψαξε την ισοφάρισε και έφτασε στο 1-1 στα μισά περίπου του ημιχρόνου. Στο υπόλοιπο διάστημα καμιά ομάδα δεν σκόραρε και έφυγαν από το γήπεδο με έναν βαθμό στις αποσκευές τους.